top of page

 

Aktivnosti Psiriusa

Nove zgode Kliničkih druženja i kad narastem bit ću psiholog!

Dragi naši!

 

Klinička druženja nam odrastaju, šire svoje vidike, razvijaju svoje interese – od danas nosimo šareno!

 

Bez brige! I dalje ćemo biti tu za vas sa novim predavanjima/radionicama iz područja kliničke psihologije, no uz to ćemo pokušati zahvatiti raznolikost psihologije. Želimo upiti nešto novo i iz organizacijske i edukacijske psihologije, a možda pripremimo još poneku poslasticu.

Prije nego zakoračimo u novu eru pozvanih predavanja, vrijeme je da se podsjetimo dosadašnjih Kliničkih druženja.

 

Naša prva gošća, u četvrtak, 21.4.2016. – povijesni datum, bila je Zrinka Rička Žauhar, dipl. psihologinja - psihoterapeutkinja ECP univ. spec. psihološkog savjetovanja koja nam je pričala o psihoterapijskom pravcu kibernetici.

 

Kroz sljedeće druženje imali smo priliku slušati o internetskim stranicama koje potiču poremećaje u prehrani – Pro Ana i Pro Mia stranice. Uvid u rezultate njihovog bavljenja ovom temom omogućili su nam dr. sc. Alessandra Pokrajac Bulian, red. prof. i Mauro Lacovich, prof., dipl. psiholog, psihoterapeut.

 

S procesom grupnog bihevioralno-kognitivnog tretmana studenata sa socijalnom anksioznosti upoznala nas je Ines Jakovčić, univ. spec. psihološkoga savjetovanja iz Studentskog psihološkog savjetovališta.

Intrigantno predavanje i demonstraciju održali su Branko Petris, dr. med., spec. psihoterapeut, i Mauro Lacovich, prof. dipl. psiholog, psihoterapeut koji su govorili o hipnozi. Ne samo govorili, već i isprobali – po želji, nekoga su pokušali dovesti u stanje hipnoze, a netko je budnim okom promatrao.

 

Priliku zatvoriti prošlogodišnja Klinička druženja imale su vesele dr. sc. Valnea Žauhar, red. prof., Petra Brusić, mag. musicol. i prof. povijesti glazbe, muzikoterapeut te Irena Magaš, predsjednica udruge Muzikopter, sve tri, glavom i bradom, iz udruge Muzikopter. Tema dana bila je korištenje glazbe u radu s djecom s teškoćama u razvoju.

 

Dr. sc. Ana Kandare Šoljaga posjetila nas je ove akademske godine. Kroz druženje s njom saznali smo informacije o tome kako uspjeti u privatnoj psihološkoj praksi.

 

Na kraju treba pohvaliti organizatore dosadašnjih kliničkih druženja – Robertu O., Hanu G., Ivonu H., Hanu M. i Snježanu G., dok je ulogu savjetnice putem pokupila Katarina B. (Što bi mi bez tebe? :) )
A i veliko hvala Moniki Š. što je njezina ideja o Istraživačkoj sekciji omogućila razvoj ovih druženja.

 

 

Poželite nam sreću sa organizacijom budućih predavanja!

 

Očekujte nas pod novim nazivom, u odjelcetu „KAD NARASTEM BIT ĆU PSIHOLOG!“

 

Udruga Psirius od svog osnutka 1993. organizira različite aktivnosti za studente Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci i ostale zainteresirane. Na ovim stranicama možete pronaći aktualne aktivnosti naše udruge.

 

Moramo ipak navesti kako velik broj aktivnosti nebi bio moguć bez potpore Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci koji svake godine prepoznaje njihovu vrijednost.

 

 

 

 



Rijeka psihologije ​

 

USP Psirius već tradicionalno sudjeluje u organizaciji događanja u programu manifestacije Rijeka psihologije koju organiziraju Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci, Psihološko savjetovalište Sveučilišnog savjetovališnog centra, Grad Rijeka i Ri Psi Alumni klub. U prošlogodišnjoj manifestaciji članovi uduge uključili su se kao i svake godine volonterskim radom, podršom u organizaciji i provedbi programskih događanja te su vlastitim kreativnim izričajem doprinijeli i humanitarnom karakteru manifestacije, prodajom ručno rađenih broševa i drugih materijala na popularnom štandu Rijeke psihologije. 

 

Od programskih aktivnosti koje su organizirale članice Udruženja pamtiti će se Science caffe studenaata psihologije u Tunelu, gdje su studenti zainteresiranim građanima i prijateljima predstavili neke od dosega suvremene istraživačke psihologije, te naravno izložbu Emocije s projekcijom filma u klubu Makina.

 

U organizaciji udruge, za studente su pri Filozofskom fakultetu održana i tri predavanja:

- Psihologija i psihopatologija u ratovima zvijezda

- Priče i metafore u savjetovanju

- Etičnost i odgovornost u kreiranju terapijskog konteksta

 

 

 

 

 

 

 

Studijski posjet XIX. Danima psihologije u Zadru i Skupu studenata psihologije Psihozij​

 

Udruženje studenata psihologije Psirius (u nastavku samo Psirius) odlučilo je ovim projektom utjecati na povećanje interesa studenata za pohađanje kongresa, bolje upoznavanje metodologije istraživanja i aktualnih istraživanja koja se provode na Sveučilištima u Hrvatskoj, upoznavanje kolega drugih Odsjeka za psihologiju s kojima će se susretati i kroz budući rad i s kojima mogu planirati suradnju i tokom studija. Stoga je javnim pozivom studentima psihologije Filozofskog fakulteta u Rijeci, uz uobičajenu promociju aktualnih kongresa, ponudila i sufinanciranje troškova puta (koji su odobreni natječajem SZSuR) kao moguć poticaj i olakšanje prijave na isti. S obzirom da se studenti sudionici kongresa koji prijavljuju vlastite radove na izlaganja također susreću s brojnim troškovima putovanja i kotizacije ili smještaja u gradovima u kojima se odvijaju događanja, ovoj smo skupini odlučili dati i prioritet pri dodjeli sredstava dok su ostalima sredstva bila dodijeljena ukoliko su bili u ranijim fazama studija. Smatramo da se ovim projektom postigao među studentima koji su do sada zanemarivali aktivnosti udruge i određeni pozitivniji dojam: ponudom subvencije, ali i provedbom ankete kojom je ispitano poznavanje prethodnih aktivnosti udruge i interes za pokretanje novih, promoviran je rad Psiriusa. Konačno, sudjelovanjem predstavnika udruge na tribini krovnog udruženja studenata psihologije Hrvatske USPjeH na Psihoziju u Zagrebu i neformalnom susretu studenata Sveučilišta u Zadru olakšano je povezivanje srodnih udruga studenata psihologije radi evaluacije i planiranja trenutnih i budućih zajedničkih aktivnosti i održavanja njihovog kontinuiteta. Obje spomenute udruge projektu su dostavile svoja pisma potvrde, a suradnja u ovom periodu obilježena je stvaranjem strategije prezentacije Hrvatske u Europskoj federaciji udruga studenata psihologije EFPSA, provedbom i prezentacijom istraživanja zadovoljstva studijem psihologije na različitim Sveučilištima u Hrvatskoj te planiranjem budućih aktivnosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Studentska sekcija organizacijskog odbora znanstvenog skupa REPSI 3

Riječki dani eksperimentalne psihologije (dalje: REPSI 3) su znanstveno-stručni skup koji 3. put organizira Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci (dalje: Odsjek). Odsjek je dosad poticao sudjelovanje studenata na znanstveno-stručnim skupovima, pa makar i u obliku pasivnog sudjelovanja. Vlada atmosfera koja potiče znanstveni rad studenata i sudjelovanje u projektima, a ove godine učinjen je i korak dalje u omogućavanju napredovanja studenata u znanosti. Organizacijski odbor Riječkih dana eksperimentalne psihologije pozvao je predstavnike Udruge

studenata Psihologije na sastanak na kojem im je prezentiranja ideja suorganizacije znanstveno-stručnog skupa REPSI 3, kako bi studenti dobili priliku iskusiti proces organizacije kongresa i aktivno sudjelovati u njegovoj realizaciji.

 

Opći cilj: Uključenje studenata psihologije u znanstvenu zajednicu i poticanje studenata na aktivno bavljenje znanošću.

 

Specifi čni ciljevi:

1.Osiguravanje okruženja za učenje i sti canje prvih iskustava sudjelovanja na

znanstvenim skupovima.

2. Poticanje studente psihologije iz Hrvatske i regije na aktivno sudjelovanja na skupu izlaganjem rezultata svojih recentnih istraživanja iz područja eksperimentalne, s ciljem razmjene iskustava i znanja, povezivanja sa kolegama sličnih interesa, razvojem kritičkog mišljenja i potencijalnim dogovaranjem zajedničkog rada/suradnje.

3. Pobuđivanje dodatnog interesa studenata psihologije iz Hrvatske i regije za praćenjem istraživanja

u području eksperimentalne psihologije, upoznavanjem rezultata recentnih istraživanja renomiranih znanstvenika izHrvatske i regije u području eksperimentalne psihologije.

4. Osiguravanje okruženja za stjecanje kompetencija organiziranja znanstvenih skupova (za studente uključene u studentsku sekciju organizacijskog odbora REPSI 3 i studente uključene u tehničku podršku skupa).

 

Više informacija o samom kongresu možete pronaći na https://www.ffri.hr/repsi/#dobrodosli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodatna edukacija studenata diplomskih studija za rad u odjelu ljudskih potencijala

 

Opći cilj projekta:

Pružiti  dodatnu edukaciju studenti ma psihologije kao budućim zaposlenicima i kasnije stručnjacima

u području ljudskih potencijala uz jačanje suradnje sa strukovnom udrugom djelatnika u upravljanju ljudskim resursima CENTAR HR.

Hvala udruzi HR Centar na organizacijskoj i logističkoj pomoći. Predavačice Ana Kunej Urch (Končar), Antea Popović (Pevec) i Dunja Vuković (Ramiro) su se jako potrudile približiti nam struku i naučiti nas nešto novo. Hvala na odazivu i dobroj volji!

 

 

Postignuti rezultati:

- organizacija jednodnevne edukacije studenata diplomskih studija

-  upoznavanje studenata s mogućnostima rada u odjelu ljudskih potencijala na primjeru tvtki Pevec d.o.o., Končar Elektroindustrija d.d. i Ramiro d.o.o.

- edukacija studenata o:

1) specifičnostima rada psihologa u proizvodnoj industriji i metodama praćenja uspješnosti i mogućnostima društvenih istraživanja;

2) razvoju odjela ljudskih potencijala, metodama razvoja organizacije i metodama praćenja uspješnosti u trgovačkoj branši;

3) konzultantskom obliku poslovanja i ponude usluga psihologa te organizaciji edukacija za zaposlenike tvrtki

- izdavanje certifikata studentima o odslušanoj i završenoj edukaciji

 

 

 

 

 

 

 

 

Sudjelovanje u projektu destigmatizacije „Antistigma – stani uz mene”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Interdisciplinarni projekt „Antistigma – stani uz mene” s ciljem destigmatizacije mentalnih bolesti

 

"(...) Povodom 6. lipnja – Dana prava osoba s duševnim smetnjama u Republici Hrvatskoj, studenti Sveučilišta u Rijeci organiziraju po prvi puta u takvom obliku kampanju antiSTIGMA tjedan pod nazivom „Stani uz mene“, a koja je usmjerena na borbu protiv stigme duševnih bolesti. Naime, društvena stigma koja prati osobe oboljele od duševnih bolesti djeluje vrlo negativno na ishode, kako dijagnostike, tako i liječenja duševnih bolesti. Njeni efekti poput "etiketiranja", izolacije bolesnika, loše samopercepcije... dovode do pogubne diskriminacije i nemogudnosti ostvarenja temeljnih ljudskih prava. Zato želimo ovim, javno-zdravstvenim projektom, koji se održava pod visokim pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske, od 6. do 14. lipnja 2014., brojnim aktivnostima ukazati na problem stigme u društvu, informirati i educirati građane o mentalnim bolestima te na taj način dati doprinos redukciji ovog fenomena. (...)"

 

Neki od projektnih aktivnosti u kojima su se uključile i članice Psiriusa bile su i sljedeće:

„Storytelling“ - Poslušaj me i stani uz mene!

Znaš li kako je živjeti s dijagnozom mentalne bolesti? Ako želiš bolje razumjeti s kakvim se problemima bore pojedinci kojima su dijagnosticirane, dođi i saznaj iz prve ruke. Osobne priče u obliku razgovora moderirat će prof. Jasminka Juretić s Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci. Osim razgovora, očekuje nas i predstavljanje istraživanja o stigmi koje je provela prof. Marija Vučić Peitl.

 

11. lipnja 2014. u okviru antiStigma tjedna i kampanje za destigmatizaciju duševnih bolesti Stani uz mene,  studentice i studenti riječkog sveučilišta svojim su se potpisima simbolički obvezali ne stigmatizirati osobe koje boluju od duševnih bolesti.

 





 

 

Organizacijski odbor Riječkog interdisciplinarnog kongresa

– tema „Ljepota i zdravlje” 

 

I ove godine organiziran je središnji studentski kongres Filozofskog fakulteta u Rijeci - Riječki interdisciplinarni kongresa na temu „Ljepota i zdravlje”.

 

Za studente Odsjeka za psihologiju kongres je posebno vrijedan jer predstavlja mogućnost za afirmaciju struke i promociju znanstvene suradnje studenata različitih društvenih i humanističkih znanosti.

 

Više o podtemama kongresa možete čitati i na stranici RIK-a:

 

http://rik.sz-ri.com/hr/vise-o-kongresu/

 

Kongres organizira Studentski zbor Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci u suradnji s aktivnim studentskim udrugama Filozofskog fakulteta u Rijeci: Udrugom studenata filozofije „FURIJA“, Udrugom studenata kroatistike „IDIOM“, Udrugom studenata povijesti „MALLEUS“, i Udrugom studenata psihologije „PSIRIUS“ te studentima okupljenim oko ove inicijative.

 

 

 

Sudjelovanje na europskom kongresu studenata psihologije

 

Dvije studentice Odsjeka za psihologiju Filozofskog fakulteta u Rijeci sudjelovale su od 27. travnja do 4. svibnja 2014. u susretu studenata psihologije Europe u organizaciji Europske federacije udruga studenata psihologije (Efpsa - European federation of psychology students associations) kao predstavnice Sveučilišta u Rijeci. Tema tadašnje konferencije – Razvoj i tehnologija obrađena je kroz brojna predavanja uglednih pozvanih predavača iz cijele Europe  koji se psihologijom bave kao istraživači ili u praktičnom radu, studentske prezentacije, tribine i radionice u kojima su sudjelovale i ¸naše dvije kolegice. 

 

Godinu dana kasnije broj sudionika naše udruge na EFPSAinom kongresu dosegnuo je petero članova sudionika, od kojih su neki predstavili i svoj rad na konferenciji. Iskustva su i ove godine u Republici Češkoj bile vrlo pozitivne te se nadamo da će studenti Sveučilišta u Rijeci nastaviti koristiti ove prilike za vlastito usavršavanje i upoznavanje kolega iz čitave Europe.

 

Godišnja konferencija okuplja studente psihologije iz cijele Europe s ciljem njihovog povezivanja, promocije studentskog aktivizma i građanske odgovornosti studenata psihologije kao i usvajanja novih spoznaja o struci, upoznavanja kulture zemlje domaćina koja se svake godine mijenja.

 



 

Druge aktivnosti

  • Ispitivanje zadovoljstva studijem psihologije u Hrvatskoj – udruga USPJEH

  • prosinac 2013. - 20-i rođendan Psiriusa

  • Svibanj 2014. - Predavanje „Psihologija u sportu” u suradnji s udrugom Gromiški Lokarin

  • Listopad 2014. – predavanje o strategijama učenja na Kampu za brucoše RIBROO

  • Studeni 2014. – Volonteri na 22. Godišnjoj konferenciji hrvatskih psihologa

  • Prosinac 2014. – Humanitarna akcija SZFFRi povodom dana Sv. Nikole

  • Prosinac 2014. – Humanitarni piano party 



 
 
 
 
 
 
 





Naše studentice psihologije zainteresirano slušaju priče iz osobnog iskustva osoba koje se sa stigmom psihički oboljelih nose hrabro i uz pomoć nekoliko bliskih prijatelja, obitelji, Kluba alkoholičara i Dnevnog boravka ogranka Doma Turnić.

 

#AntistigmaStaniuzmene

Provedena evaluacija zadovoljstva korisnika ovim projektom. Izdvajamo komentar aktivnog sudionika XIX dana psihologije u Zadru i korisnika potpore SZSuRa:

 

„Kroz rad na ovom istraživanju imali smo priliku upoznati se sa specifičnostima populacije srednjoškolaca i etičkim pitanjima vezanima uz istraživanja na njima. Osim toga, unaprijedili smo vlastite metodološke i statističke vještine te znanje iz područja sportske psihologije, razvojne psihologije i psihologije roditeljstva, a prisjetili smo se i kako je izlagati pred skupinom eksperata iz područja. Pored izlaganja, vrijedno iskustvo bilo je i upoznavanje kolega iz struke. Tijekom konferencije upoznali smo brojne studente, ali i asistente i profesore sa drugih hrvatskih sveučilišta te razmijenili iskustva vezana uz studiranje na različitim odsjecima za psihologiju. Razgovori o studijskim programima bili su izuzetno zanimljivi jer smo uvidjeli kolike su razlike unutar tako male države sa samo 6 odsjeka za psihologiju. Interesantno je i da je na konferenciji bio izrazito velik broj studenata s našeg odsjeka, što je bila odlična prilika za upoznavanje mlađih kolega, od kojih dosta njih nismo poznavali, iako studiramo u istoj zgradi.“

bottom of page